Tepelná izolácia

 

Zobytnenie podkroví prinieslo so sebou potrebu odstrániť účinky, ktoré spôsobujú poveternostné vplyvy. Jednou y najdôležitejších otázok pri riešení obývateľnosti sa stalo zateplenie strešnej konštrukcie.

Najčastejšie sa používajú minerálna vlna, ktorá je najúčinnejšiou izoláciou na zateplenie krovov. Hrúbku tepelnej izolácie ovplyvňujú vonkajšia a vnútorná teplota, prúdenie vzduchu a vlhkosť. Vonkajšia teplota závisí od klimatických podmienok a nadmorskej výšky, teda priamo od miesta, na ktorom stojí stavba. Vnútorná teplota závisí od druhu miestnosti, ktorá sa nachádza v podkroví. Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou je základným faktorom pri navrhovaní hrúbky tepelnej izolácie. Pri zachovaní žiaduceho tepelného odporu hrúbku tepelnej izolácie ovplyvňuje jej súčiniteľ tepelnej vodivosti. Čím väčší je rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, tým hrubšia vrstva izolácie je potrebná k zabráneniu úniku tepla.

Uloženie tepelnej izolácie

Tepelnú izoláciu môžeme umiestniť v štyroch základných polohách: medzi krokvami, pod krokvami, nad krokvami a kombinovane medzi krokvami a pod krokvami. Každý typ uloženia si vyžaduje samostatný prístup. Najmenej vhodné je uloženie izolácie medzi krokvy, pretože drevené krokvy v tejto skladbe strechy vytvárajú tepelné mosty – pôsobia ako vodiče a umožňujú únik tepla z podkrovných priestorov von. Nedostatky uloženia izolácie medzi krokvy tlmí doplnková tepelná izolácia, ktorá sa pridáva pod krokvy a vkladá medzi laty nesúce podhľad. Pre túto vrstvu sú najvhodnejšie rohože zo sklených vláken, ktoré najlepšie vyplnia veľké nerovnosti medzi jednotlivými krokvami. V takejto skladbe strechy je nevyhnutné použiť parozábranu z interiérovej strany.

Parozábrana je hydroizolačná fólia, ktorá zabraňuje prenikaniu nielen vody, ale aj vodnej pary. 

Spôsob ukladania izolácie pod krokvy sa veľmi nevyužíva, pretože výrazne znižuje svetlú výšku podkrovia. Pri tomto spôsobe je účinok krokiev – tepelných mostov – dosť obmedzený. Ukladanie tepelnej izolácie nad krokvy je veľmi výhodné, ak chceme v podkroví priznať konštrukciu krovu – ponechať viditeľné krokvy. Keďže pri tomto spôsobe uloženia je možné vytvoriť celistvú vrstvu izolácie, problém tepelných mostov v mieste krokiev je teda vylúčený. Ak izoláciu ukladáme v dvoch vrstvách (samozrejme, pri správnom vyriešení detailov), dá sa hovoriť o úplnej eliminácii tepelných mostov. Dobre zateplená šikmá strecha nám okrem príjemného podkrovného bývania prináša i úsporu energie. A tá nie je dôležitá len pre našu peňaženku, ale aj pre našu planétu.